Office of DVC Education

List of Quality of Teaching (QoT) Trainers

FALE

Faculty of Arts, Law and Education

Faculty of Arts, Law and Education

Oceania Centre for Arts, Culture and Pacific Studies

1.       Frank Thomas

2.       Cresantia Frances Koya-Vaka‘uta

3.       Jara Hulkenberg

School of Language, Arts and Media

4.       Caitlin Vandertop

5.       Fiona Willans

6.       Indu Chandra

7.       Matthew Hayward

8.       Rajni Chand

9.   Sekove Degei

10.   Shailendra Singh

11.   Aurelie Cauchard

12.   Candide Simard

13.   Sudesh Mishra

14.   Tilisi Bryce

School of Education

15.   Ann Cheryl Armstrong

16.   Jeremy Dorovolomo

17.   Kelesi Whippy

18.   Kusum Prakash

19.   Lavinia Tiko

20.   Ledua Waqailiti

21.   Mesake Dakuidreketi

22.   Shikha Raturi

23.   Taniela Raicama

24.   Vulori Sarai

25.   Mereseini Tikoduadua

26.   Sunil Singh

School of Law

27.   David Naylor

28.   Donald Paterson

29.   Lee-Anne Sackett

30.   Pierre-Jean Bordahandy

31.   Pradeep Tiwari

32.   Sofia Shah

33.   Wilfred Golman

34.   Anuleshni Neelta

35.   Billy Fitoo

36.   Eric Colvin

37.   Josaia Waqaivolavola

38.   Joseph Foukona

39.   Margaretha Wewerinka - Adjunct Senior Fellow

40.   Morsen Mosses

41.   Nainendra Nand

42.   Nancy Tikoisuva

43.   Pamela Kenilorea

44.   Paul Mae

School of Social Sciences

45.   Danielle Watson

46.   Morgan Tuimalealiifano

47.   Sara Amin

48.   Andreas Kopf

49.   Domenica Calabro

50.   Jacob Mati

51.   Jacqueline Ryle

52.   James Johnson

53.   Litea Meo-Sewabu

54.   Nicholas Halter

55.   Ryota Nishino

56.   Shazna Buksh

57.   Yoko Kanemasu

FBE

Faculty of Business and Economics

Faculty of Business and Economics

1.       Mr Eroni Batikawai

2.       Dr Nacanieli Rika

3.       Dr Dawn Gibson

4.       Alexander Trupp

5.       Dr Neelesh Gounder

6.       Ms Masilina Rotuivaqali

7.       Mr Clayton Kuma

8.   Ms Anna De Jong

9.   Dr. Manoranjan Mohanty

10.   Dr Ronald Kumar

11.   Dr Gurmeet Singh

12.   Dr. Sandra Tarte

13.   Dr. Margaret Mishra

14.   Siaka Diarra

15.   Sonny Lameta

16.   Nandakumar Mamle Desai

17.   Falaniko Amosa

18.   Poasa Tabuaciri

19.   Sanjay Anand

20.   Ioane Malaki

21.   Prof. Anand Chand

22.   Dr. Subhash Appana

23.   Dr. Maureen Karan

24.   Dr. Atishwar Pandaram

25.   Ms Kritika Devi

26.   Dr. Jashwini Narayan

27.   Mr Narendra Prasad

28.   Mr Jone Lako

29.   Mr Ashyineet Chand

FSTE

Faculty of Science, Technology and Environment

Faculty of Science, Technology and Environment

1.       Utkal Mehta

2.       Tolu Muliana

3.       Abhikesh Kumar

4.       Surendra Prasad

5.       Daniel Kumar

6.       Maurizio Cirrincione

7.       Emmenual Reddy

8.       Mohammed Naseem

9.   Sunaina Nair

10.   Ravneil Nand

11.   Mansour Assaf

12.   Sheikh Azid

13.   Anjeela Jokhan

14.   Susana Piovano

15.   Reema Prakash

16.   Ranjila Singh

17.   Sumesh Narayan

18.   Marta Ferreira

19.   Jai Goundar

20.   Deepak Prasad

21.   Robin Havea

22.   Kabir Mamun

23.   Rajesh Prasad

24.   MGM Khan

25.   Ciro Rico

26.   Salsabil Nusair

27.   Gavin Khan

28.   Romila Gopalan (on-leave till January 2020)

29.   Krishneel Prakash

30.   David Rohindra

31.   Naohiro Nakamura

32.   Ajal Kumar

33.   Rajeshkannan Ananthanarayanan

34.   Avinesh Prasad

35.   Francis Mani

36.   Serupepeli Tagivakatini

37.   Arti Pratap

38.   Neil Kumar

Note: Further training opportunities will be provided to staff in 2019 and the list will be updated accordingly.